BADANIA DIAGNOSTYCZNE

 

OCT (optyczna koherentna tomografia spektralna) - Jest to całkowicie bezpieczna i niezmiernie dokładna metoda obrazowania struktur siatkówki i nerwu wzrokowego. Klinika Komed dysponuje najnowocześniejszym tomografem wykorzystującym technologię Swept Source Topcon Triton DRI. Badanie to jest niezbędne w precyzyjnej diagnostyce schorzeń plamki żółtej, takich jak zmiany zwyrodnieniowe (AMD), otwory plamki, błony przedsiatkówkowe i wiele innych. Możliwość porównywania wyników, kontrola nawet niewielkich różnic oraz możliwość jego wielokrotnego powtarzania jest nieocenioną pomocą diagnostyczną.

W diagnostyce jaskry – tomografia włókien i tarczy nerwu wzrokowego, to jeden z najbardziej precyzyjnych sposobów kontroli tej niezwykle groźnej choroby.

Angio-OCT: Rewolucyjna metoda oceniająca mikrokrążenie w celu wykrycia wczesnych zmian w chorobach naczyniowych plamki i nerwu wzrokowego /wczesne zmiany cukrzycowe, preperymetryczna jaskra itp./

Komputerowe badanie pola widzenia - w sposób precyzyjny pozwala określić ubytki w polu widzenia. Wykonywane jest jako badanie kontrolne u chorych na jaskrę, pozwala monitorować postęp choroby. Badanie to stosuje się również w diagnostyce ubytków w polu widzenia spowodowanych przez inne choroby. Klinka Komed dysponuje komputerowym perymetrem statycznym firmy Humphrey.

Autokeratorefraktometria – komputerowe badanie refrakcji oka i krzywizny rogówki.

Tonometria aplanacyjna – badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego tonometrem Goldmana.

Tonometria bezkontaktowa – szczególnie ceniona przez osoby wrażliwe na „manipulacje przy oku” 

Gonioskopia - ocena kąta tęczówkowo-rogówkowego, stosowana w diagnostyce jaskry.

Cyfrowa Fotografia dna oka - pozwala na dokładne zlokalizowanie zmian na dnie oka. Pozwala na ocenę ewentualnej progresji fotografowanych zmian.

Angiografia fluoresceinowa - badanie uzupełniające tradycyjne badanie dna oka. Stosowane w diagnostyce zmian, w których uwidocznienie unaczynienia odgrywa kluczową role dla postawienia prawidłowego rozpoznania (np. nowotwory, zwyrodnienia siatkówki).

Pachymetria - pomiar grubości rogówki. Bardzo przydatna do prawidłowej interpretacji pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Ultrasonografia gałki ocznej w prezentacji A i B - ocenia wnętrze oka przy nieprzeziernych ośrodkach optycznych. Uwidacznia takie zmiany jak np.: guzy wewnątrzgałkowe, odwarstwienie siatkówki czy zmiany w ciele szklistym. Klinika Komed dysponuje ultrasonografem Eye Cubed firmy Ellex uznawanym obecnie za najlepszy na świecie  sprzęt diagnostyczny w swojej klasie.

 

 

TERAPIA WZROKOWA DOROSŁYCH I DZIECI

 

Terapia wzrokowa prowadzona przez dr Agnieszkę Kocelę dyplomowaną optometrystkę pomoaga przywrócić  i utrzymać właściwe funkcjonowanie narządu wzroku.

W trakcie terapii stosowane są ćwiczenia ortoptyczne i pleoptyczne wspomagające leczenie zeza i niedowidzenia.

Terapia ortoptyczna zalecana jest nie tylko w zezach jawnych, ale również w zezach ukrytych i okresowych oraz przed i po zabiegach operacyjnych zeza.

Ponadto, podczas terapii stosowane są ćwiczenia usprawniające  konwergencję, akomodację, widzenie obuoczne i przestrzenne.


 

 

ZABIEGI OPERACYJNE 


  1. Chirurgia zaćmy  /prosimy rozważyć zabieg odpłatny/

 

Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu zaćmy:

 

- Bardzo dokładna ocena stanu oczu (ocenę wady wzroku do dali oraz do bliży, pomiar ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, badanie ilości komórek śródbłonka rogówki, biometrię optyczną oraz ultradzwiękową z najdokładniejszą na rynku kalkulacją soczewki, ocenę przedniego odcinka oka, dokładne badanie dna oka)

- Spersonalizowany i niezwykle dokładny dobór typu wszczepianej soczewki wewnątrzgałkowej - np. soczewki z dodatkowym filtrem światła niebieskiego (chroni siatkówkę przed uszkodzeniem), niezwykle stabilnej soczewki CFT ASPHINA Zeiss, soczewki wieloogniskowe  Diffractiva Human Optics lub Alcon AcrySof ReSTOR, lub dla pacjentów z astygmatyzmem soczewki Alcon AcrySof Toric (wraz z zaćmą usuwany jest także astygmatyzm).

- W naszej Klinice macie Państwo możliwość indywidualnego doboru soczewki wewnątrzgałkowej, robionej specjalnie na zamówienie dla konkretnego pacjenta przez niemiecką firmę Oculentis - Lentis Mplus Custom pozwalającą na korekcję nawet bardzo nitypowych wad wzroku. (czas oczekiwania na soczewkę ok 3 tygodnie)

 

- Podczas rozmowy z lekarzem, nasz Pacjent uzyska  odpowiedź  na wszystkie pytania , które rozwieją wszelkie, ewentualne wątpliwości.

- Wyliczenie mocy soczewki.

Metoda fakoemulsyfikacji / najnowszy sposób usuwania zaćmy /: za pomocą ultradźwięków zmętniała soczewka jest najpierw emulgowana, a następnie usuwana przez aspirację (odessanie).

W tak przygotowane oko wszczepia się sztuczną soczewkę zwijalną, najnowszej generacji. Podczas zabiegu stosujemy jedynie znieczulenie kropelkowe, miejscowe.
Metoda fakoemulsyfikacji pozwala uniknąć pobytu w szpitalu, pacjenci bezpośrednio po zabiegu mogą wracać do domu.

Zabiegi usuniecia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji w naszym ośrodku wykonujemy na najwyższej klasy sprzęcie Szwajcarkiej firmy - Oertli FAROS. Niezawodność tego sprzętu oraz precyzja różnicowania mocy powodują, że praca na nim staje się przyjemnością zarówno dla Pacjenta jak i operatora.

 
2. Chirurgia jaskry

W przypadku jaskry niezwykle istotne jest wczesne rozpoznanie nieprawidłowego poziomu ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz wpływu jaki wywiera ono na wewnątrzne struktury oka. W Klinice Komed dysponując pełnym zakresem możliwości sprzętowych, wykonujemy kompleksowe badania w kierunku jaskry. Pozwalają one odpowiednio dobrać leczenie w zależności od stopnia zaawansowania choroby i personalnych uwarunkowań chorego.

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszego tomografu spektralnego Copernicus HR, możliwe jest obrazowanie tarczy nerwu wzrokowego w trójwymiarze.

Aby dowiedzieć się więcej na temat badań związanych z rozpoznawaniem jaskry, prosimy o kontakt z naszą recepcją /tel. 34 3246154/

 

Jaskra jest chorobą, która w sposób powolny doprowadza do nieodwracalnej utraty wzroku. Zabiegi przeciwjaskrowe mają na celu zahamowanie postępu choroby. Przeprowadzamy również jednoczasowo operacje usuwania zaćmy i operację przeciwjaskrową.

3. Chirurgia siatkówki i ciała szklistego 

 W Klinice Komed prowadyimy na najwyższym poziomie diagnostykę schorzeń siatkówki. Naszym celem jest odpowiednio wczesna reakcja na zmiany toczące się w obrębie ciała szklistego i siatkówki tak aby jak najszerszą grupę pacjentów objąć procesem profilaktycznym i zapopbiec niezmiernie poważnym konsekwecją rozwoju chorób tylnego bieguna gałki ocznej. W uzusadnionych przypadkach wykonujemy operacje witreoretinalne z zastosowaniem gazu lub oleju silikonowego.

4. Iniekcje doszklistkowe

 W terapii AMD - zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, obrzękach plamki w przeiegu cukrzycy, a także zaburzeniach siatkówki pozatorach i zakrzepach naczyniowych stosujemy odpowiednie leki bezpośrednio do wnętrza gałki ocznej. Takie postępowanie jest obecnie uznawane za jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia wielu schorzeń okulistycznych. W zaleności od potrzeb wynikających z procesu chorobowego prowadzimy leczenie przeparatami Triamcynolonu (Vitreal s) lub przeciwciałami anty VEGF (Lucentis).

5. Drobne zabiegi na gałce ocznej i na aparacie ochronnym oka

I. Ambulatoryjne usuwanie:
- gradówek
- brodawek
- rogów skórnych
- skrzydlika
- ciał obcych
II. Plastyka korekcyjna powiek
III. Sondowanie dróg łzowych

 

 

ZABIEGI LASEROWE

  

Klinika KOMED dysponuje najnowszej klasy laserem firmy Ellex Tango SLT/YAG

 

Laser SLT - do selektynej laserowej trabekuloplstyki to przełom w leczeniu jaskry. Dzięki niezwykle krótkim impulsom (3 nano sekundy) laser ten wywołuje efekt nazywany fotoregeneracją, w przeciwieństwie do innych laserów zapewniając bezpieczeństwo i możliwość powtarzania terapii w razie konieczności.

Laser YAG stosowany jest do:
 - usuwania zaćmy wtórnej
 - w operacjach przeciwjaskrowych - wykonywanie irydotomii laserowej

Laserowa witreoliza - bezoperacyjna metoda usuwania zmętnień (tzw. pajączków) w ciele szklistym. Skuteczna metoda w leczeniu niezmiernie uciążliwych zmian wpływających na komfort widzenia.

Zabiegi laserem siatkówkowym

Leczenie:
- zmian cukrzycowych,
- zakrzepów żylnych siatkówki,
- profilaktyka odwarstwienia siatkówki.

 

Przygotowanie do operacji okulistycznej - proponujemy przed zabiegiem konsultację z lekarzem wykonującym zabieg!!!

Operacje zeza u dzieci i dorosłych wykonywane są przez zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem klinicznym.

 

Soczewki kontaktowe: dostępne w Klinice KOMED /aktualnie przy zakupie 1 opakowania dodajemy 1szt. gratis, a przy zakupie 1 opakowania soczewek jednodniowych dodajemy 5 szt. gratis/ oraz dostawa do domu /www.komed.os1.pl/.